-
Tomáš Pánek: T. G. Masaryk a rozhlas (obrysy tématu)
Přečtěte si článek, který nastiňuje tři základní polohy Masarykova vztahu k meziválečnému rozhlasu. Jedná se o jeho propagátora, posluchače i aktivního řečníka.
-
Tomáš Bojda, Eliška Ferfecká: Lyrická subjektivace rozhlasové inscenace Krysaře
Přečtěte si studii, která na rozhlasovou adaptaci Krysaře v podání režiséra Josefa Henkeho (1964) aplikuje teorii tzv. lyrické subjektivizace, jíž vypracoval Bořivoj Srba.
-
Johan Čapek: Federico Fellini v rozhlase
Přečtětě si studii o tvůrčích souvislostech mezi rozhlasovou a filmovou tvorbou Federica Felliniho.
-
Tomáš Bojda: Rozhlasová dramatizace románu – poznámky k teorii a inscenační praxi
Přečtěte si teoretické zamyšlení nad tím, jak rozhlasové dramatizace vytvářejí z literárních románových předloh nový a svébytný auditivní útvar.
-
Tomáš Bojda: Poezie v rozhlase aneb Nad margináliemi Rudolfa Matyse
Přečtěte si esej o vztahu poezie a rozhlasové tvorby, která byla napsána k poctě nedávno zesnulého Rudolfa Matyse (1938–2023).
-
Ivan Malý: Sto let rozhlasu, sto let zvuku – konference ukázala skrytý potenciál rozhlasové historie
U příležitosti sta let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání v českých zemích hostily prostory Národního technického muzea v Praze odbornou konferenci.
-
Tomáš Bojda: Josef Henke – Život a dílo, rozhlas a divadlo
Text si klade za cíl představit výzkum Henkeho tvorby probíhající na olomoucké Katedře divadelních a filmových studií a sumarizovat literaturu a prameny o jeho tvorbě.
-
Petra Tanclová: Normalizační rozhlasové vysílání pro děti a mládež. 7. díl: Závěrečné shrnutí
Závěrečný článek seriálu o normalizačním rozhlasovém vysílání pro děti a mládež shrnuje celou problematiku a pokouší se o její zhodnocení.